Araba Korkusu Nedir?

Araç kullanma korkusu (Araba korkusu), mevcut ruhsal bozukluklar özgül fobiler altında durumsal bir fobi türüdür. Araba korkusu nedir yanında nasıl oluşur ve nedenleri de akla gelen sorulardır.

Araç kullanma uyarıcısı ile karşı karşıya kalınca güçlü ve sürekliliği olan bir korkudur.

Nüfusun %4.1’inin araç kullanma korkusu yaşadığını gösterse de, araç kullanmak ile ilgili bir tür korkusu olan kişilerin%23’ye kadar ulaşmaktadır. Bu korkuya sahip olan kişiler, korkularının aşırı olduğunu kabul etmektedirler.

Araç kullanma korkusu bir araç kazasından sonra gelişebileceğini ve bir travma sonrası stres bozukluğunun bir parçası olabileceği unutulmamalıdır.

Bu korku, agorafobi, panik bozuklukları veya sosyal fobi gibi, farklı anksiyete bozukluklarına evrilebilir. Dolayısıyla, bu konu bir ruh sağlığı uzmanıyla değerlendirmesi ile bulunur.

Araba sürme korkusu birçok insanın günlük hayatını önemli açılardan olumsuz etkileyen bir problemdir. Arabalarla ve araba sürmeyle ilgili çok farklı korku çeşitleri var, fakat bunların hepsi tedavi edilebilir korkulardır. Araba sürme korkunuzdan sonsuza dek kurtulmak da mümkündür.

Otobanda Sürüş

Otoyol fobisi gerçekten agorafobinin bir tezahürüdür.

Herhangi biri bir sürüş fobisiyle uğraştığında, psikoterapist zihnin sadece yolun kendisinden daha derinine bakar. Çoğu sürücü, hızlı arabalar ve olası kazalarla doğrudan ilgilenmez. Derinlerde yatan korku, kapana kısılmaktır.

Karayollarında standart cadde ve kavşaklara göre daha az yokuş ve rampa vardır. Otoyol fobisi olan insanlar, şeritlerde sıkışıp kalmanın ezici bir hissine sahiptir.

Araba korkusu nasıl yenilir?

Araba korkusu nasıl yenilir deyince öncelikle insanlar korkularıyla yüzleşmeden önce bu kavramı içselleştirmelidir. Kontrolün ve kapana kısılmış hissetmenin ana sorunlar olduğunu bilmek, onları iyileşmeye giden bir yola sokabilir.

Araba Korkusu nasıl tedavi edilir?

Sürüş korkusuna son vermek için son yıllarda uygulanan ve başarılı sonuçlar elde edilen sanal gerçeklikle maruz bırakma yöntemi ile kişi aşamalı olarak korkusuna maruz bırakılarak bu duygu durumunu ortaya çıkaran etmenlerin neler olduğu anlaşılmaya çalışılır. Buna yönelik olarak yürütülen ödev ve telkin uygulamalarıyla kişinin bu fobisi ortadan kaldırılmaya çalışılır. Kadromuzda yer alan klinik psikolog ve psikiyatristlerin gözetiminde ileri seviyede tanı ve tedavi yöntemleri uygulanır.

Sanal Gerçeklik Terapisi

Araç Kullanma Korkusu