Sanal gerçeklik Terapisi Nedir?

Sanal gerçeklik terapisi güçlü bir psikolojik müdahale biçimidir. Avrupa ve ABD’de  15 yılı aşkın süredir kullanılmakta olup, saygın birçok üniversitede araştırma enstitüleri kurulmakta ve üzerine bilimsel yayınlar yapılmaktadır. Birçok hastanın kaygı bozukluğu tedavisinde, destekleyici bir yöntem olarak, başarılı sonuçlar vermektedir. İlk uygulamalar ABD de savaş gazisi askerlerin travma tedavisinde kullanılmış, alınan başarılı sonuçlar diğer kaygı bozukluklarında da, tedavi ortamlarının gelişmesine sebep olmuştur. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte, artık terapistlerin kullanımına uygun yazılımlar üretilmiştir. Yazılım, psikoterapistler  için üretilmiş, üç boyutlu görüntülerden oluşmakta ,,donanım ise cep telefonu ,herhangi bir bilgisayar ve vr gözlük ile sağlanmaktadır. Psikolojinin teknoloji ile bu buluşması, psikoterapide yeni bir dönemin başladığına işaret etmektedir.

Geleneksel yöntemlere kıyasla, terapide sanal gerçeklik kullanımının, maliyet, süre ve “bulunma hissi” açılarından daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Terapide sanal gerçekliğin kullanılması tedavinin gerçekliği ve etkisinden hiçbir şey kaybettirmez çünkü, fobisi olan kişilerin tepkilerinin şiddeti ve endişe seviyeleri, fobinin kaynağının ne kadar gerçek olduğuyla ilgili değil. Özellikle toplum içinde konuşma yapma gibi durumlarda dinleyici bulmak ve alıştırma deneylerini gerçekleştirmek zor olabilir. İzleniyor iken bir eylemi gerçekleştirme veya pazarlık yapma gibi konular sanal gerçeklikte kolayca ele alınabilir. Alıştırma süresi istenildiği kadar uzatılabilir veya kısaltılabilir. Anksiyete kaynağı olan durum, terapi ortamında sanal olarak yaratılır. Gerçek hayatta alıştırmadan farklı olarak sanal gerçeklikte uyaran terapist tarafından ayarlanabilir

Sanal Gerçeklik Terapisi Niçin Kullanılır

Sanal gerçeklik, hastaların gerçek dünyada tehlikeli durumlara girmeden korktukları şeyleri tam olarak deneyimlemelerine yardımcı olabilir. Bu teknoloji, kullanıcıların sanal bir dünyada bir ortam ve içindeki tüm öğeleri deneyimlemelerine yardımcı olur. Ortam bilgisayar tarafından oluşturulur ve hastanın fobisi veya korkusu ile eşleşmesi için uzmanlar tarafından kontrol edilen ayarlarla ayarlanır. Örneğin, yükseklik fobisi olan hastalar için, VR terapisi onları çok yüksek bir binaya veya bir dağın tepesine yerleştiren bir ortama tasarlayacak ve yerleştirecektir.

Hastaların tanıtıldığı sanal ortamlar oldukça karmaşıktır. Gerçekliğe olabildiğince yakın bir deneyim yaratmak için gerçek dünyadaki durumun, nesnenin ve çevrenin tam bir kopyasını temsil ederler. Sanal ortamlar 3D grafikler ve sesler gibi öğeler içerir. Sanal gerçeklik terapisi şizofreni ve depresyon gibi daha şiddetli durumları tedavi etmek için kullanmanın yollarını keşfetmek için daha derinlemesine araştırılmaktadır.

Bilişsel Sanal Gerçeklik Psikoterapisi

Alen Psikoloji – Sanal Gerçeklik