Sosyal Fobi Nedir (Toplumsal Kaygı Bozukluğu)

Sosyal Fobi nedir denince ilk olarak sanal gerçeklik terapisinin en etkili olduğu alanlardan biridir denebilir.

DSM V’e gore topluluk önünde konuşmaktan korkma  bir sosyal fobi olarak sınıflandırılır.

Ancak, belirtilmelidir ki, vakaların %28’i sosyal fobi olarak tanılanmaktadır. Genel olarak, mevcut verilere göre, topluluk önünde konuşma bağlamında nüfusun %33’ü anksiyete yaşamakatdır.

Bu veri önemlidir; sadece yüksek oranda görülmesi nedeniyle değil, aynı zamanda, kişilerin akademik ve mesleki gelecekleri için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Ayrıca bu alan, kaçınmaların, yüksek olduğu da bir alandır.

Sosyal Fobinin Belirtileri Nelerdir

SF’de korkulan durumla karşılaşıldığında bedensel belirtiler ortaya çıkar. Bunlar yüz  kızarması, terleme, ağız kuruluğu, çarpıntı, nefes kesilmesi, nefes darlığı, mide barsak sisteminde rahatsızlık, diyare, kas gerginliği, titreme gibi. Bu sırada aklından geçen düşünceler “güçsüzüm, yetersizim, çirkinim, beğenilmiyorum, sevilmeye layık değilim, hata yapmamalıyım, mükemmel olmalıyım, kaygılı olduğumu belli etmemeliyim, rahat davranmalıyım, kusursuz görünmeliyim, herkesin beğenisini kazanmalıyım” şeklindedir. Bu düşünceler sonrasında oluşan kaçınma belirtileri ise korkulan ortama girmeme, korkulan ortamı terk etme, göz temasından kaçınma, ilgisiz şeyler düşünme şeklinde olabilir.

Nedeni nedir?

Sosyal anksiyete bozukluğuna neden olan tek bir şey yoktur. Genetiğin muhtemelen bununla bir ilgisi vardır: Sosyal fobisi olan bir aile üyeniz varsa, buna sahip olma riskiniz de daha yüksektir. Beynin korku tepkinizi kontrol eden kısmı olan aşırı aktif bir amigdalaya sahip olmakla da bağlantılı olabilir.

Sosyal anksiyete bozukluğu genellikle yaklaşık 13 yaşında ortaya çıkar. Taciz, zorbalık veya alay geçmişiyle bağlantılı olabilir. Utangaç çocukların, baskıcı ebeveynleri olan veya kontrolcü ebeveynleri olan çocuklar gibi sosyal açıdan endişeli yetişkinler olma olasılığı da daha yüksektir. Görünüşünüze veya sesinize dikkat çeken bir sağlık durumu geliştirirseniz, bu da sosyal kaygıyı tetikleyebilir.

Sosyal Fobi Nasıl Aşılır ve Hayatınızı Nasıl Etkiler?

Sosyal anksiyete bozukluğu, hayatınızı yaşamanızı engeller. Çoğu insanın “normal” olarak gördüğü durumlardan kaçınacaksınız. Başkalarının onlarla nasıl bu kadar kolay başa çıkabileceğini anlamakta bile zorlanabilirsiniz. Peki sosyal fobi nasıl aşılır?

Tüm veya çoğu sosyal durumdan kaçındığınızda, kişisel ilişkilerinizi etkiler. Ayrıca şunlara da yol açabilir:

  • Kendine güvensiz olma
  • Olumsuz düşünceler
  • Depresyon
  • Eleştiriye duyarlılık
  • Gelişmeyen zayıf sosyal beceriler

Sosyal Anksiyete Nasıl Tedavi Edilir?

Sosyal fobiye son vermek için son yıllarda uygulanan ve başarılı sonuçlar elde edilen sanal gerçeklikle maruz bırakma yöntemi ile kişi aşamalı olarak korkusuna maruz bırakılarak bu duygu durumunu ortaya çıkaran etmenlerin neler olduğu anlaşılmaya çalışılır. Buna yönelik olarak yürütülen ödev ve telkin uygulamalarıyla kişinin bu fobisi ortadan kaldırılmaya çalışılır. Kadromuzda yer alan klinik psikolog ve psikiyatristlerin gözetiminde ileri seviyede tanı ve tedavi yöntemleri uygulanır.

Sanal Gerçeklik Terapisi