Uçak Fobisi Nedir?

Uçma fobisi(Uçak korkusu), mevcut ruhsal bozukluklar sınıflandırma sistemi kapsamında spesifik fobiler altında durumsal bir fobi türü olarak tanımlanmaktadır.

Amerikan haberlerine  göre, insanların %10’u uçma konusunda ciddi düzeyde korku duymakta ve mümkünse bundan kaçınırlar ve %15’i ise oldukça fazla rahatsızlık duymasına rağmen uçmaya devam etmekte.

Uçma korkusu olan kişiler, nüfusun %3’ünü temsil eder.

Uçma Fobisi Nedenleri

Uçma korkusu genellikle diğer korkular ve fobilerle ilişkilidir. Bu gibi durumlarda, bireyler daha büyük endişe biçimleri yaşarlar. Örneğin, uçma korkusu genellikle kapalı alanların korkusuyla bağlantılıdır. Birey, uçaktaki kapalı ve sıkışık alanları sevmez ve sıkışıp kalma ve kaçamama hissine kapılır. Yükseklik korkusu da uçma korkusuyla bağlantılıdır.

Sosyal fobiler de ayrıca bu fobiyi tetikleyebilir, sivil uçaklarda garip insanlara yakın oturmaktan korkma vb.

Bazı fiziksel koşullar bu uçak korkusu ile bağlantılıdır. Soğuk algınlığı, baş dönmesi, sinüs problemleri veya diğer burun rahatsızlıkları ve kulak çınlaması / kulak sorunları olan kişiler, uçuş sırasında semptomların şiddetlenmesi nedeniyle uçma korkusu yaşayabilir.

Uçma korkusu genellikle herhangi bir ilaç veya ilaç ile ilgili değildir. Başlaması için bir dizi faktör atfedilebilir. Geçmişte travmatik uçuşlar, hava türbülansına bağlı hareket hastalığı olasılığı, uçak kazaları veya terörizm tehditleri vb. Haberleri ve görüntüleri de uçma korkusu semptomlarının gelişmesine yol açabilir.

Uçak Fobisi(Uçak korkusu) Nasıl Tedavi Edilir?

Uçma korkusuna son vermek için son yıllarda uygulanan ve başarılı sonuçlar elde edilen sanal gerçeklikle maruz bırakma yöntemi ile kişi aşamalı olarak korkusuna maruz bırakılarak bu duygu durumunu ortaya çıkaran etmenlerin neler olduğu anlaşılmaya çalışılır. Buna yönelik olarak yürütülen ödev ve telkin uygulamalarıyla kişinin bu fobisi ortadan kaldırılmaya çalışılır. Kadromuzda yer alan klinik psikolog ve psikiyatristlerin gözetiminde ileri seviyede tanı ve tedavi yöntemleri uygulanır.

Sanal Gerçeklik Terapisi

Uçak Korkusu